Kategorie:

Bojlery elektryczne
Bojlery elektryczne z wężownicą
Bojlery płaszczowe
Bojlery bez wężownicy
Bojlery z jedną wężownicą
Bojlery z dwiema wężownicami - solarne
Bojlery z trzema wężownicami
Naczynia wzbiorcze
Akcesoria


Przydatne:

Informacje ogólne o bojlerach
Budowa i działanie bojlerów
Rodzaje bojlerów

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2014.

Strona nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66, par. 1 Kodeksu Cywilnego.

Strona używa plików cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody na pliki cookies
zablokuj je w ustawieniach twojej przeglądarki lub opuść stronę.

Budowa i działanie bojlerów

Każdy ogrzewacz elektryczny wyposażony jest w grzałkę elektryczną (o mocy wahającej się w granicach 1,5 do 2 kw). Zasada działania bojlera sprowadza się do tego, że pod wpływem docierającej energii w/w grzałka nagrzewa się do ustalonej z góry wysokiej tempreratury, tym samym nagrzewając komorę bojlera. W zależności od tego w ile grzałek wyposażony jest wymiennik ciepła, tym szybciej lub też wolniej będzie przebiegał proces podgrzewania wody w zbiorniku bojlera. Niektóre modele wymienników ciepłej wody użytkowej wyposażone są w dwie grzałki elektryczne. Takie rozwiązanie nie tylko zwiększa funkcjonalność bojlera ale również wpływa pozytywnie na jego żywotność (jako że w tym wypadku obie grzałki nie muszą pracować na "pełnych obrotach"). Ponadto, w przypadku gdy jedna z grzałek ulegnie zepsuciu, wówczas druga niezależnie pracująca grzałka będzie odpowiedzialna za podtrzymywanie pracy bojlera i podgrzewanie znajdującej się w nim wody. Stąd też elektryczne wymienniki ciepła wyposażone w dwie grzałki są również niezawodne i z praktycznego punktu widzenia - bezpieczniejsze w użyciu. Praca grzałki elektrycznej regulowana jest przy pomocy termostatu bądź też (w przypadku nowszych modeli wymienników) elektronicznym sterownikiem. Dobór odpowiedniej dla bojlera temperatury (w przypadku termostatu) regulowany jest za pomocą odpowiedniego pokrętła. Zastosowanie sterownika elektrycznego ma jednak znacznie większą przewagę, jako że urządzenie to może dodatkowo sterować pracą innych funkcji wymiennika ciepła, jak na przykład wskazywać na poziom zużycia energii elektrycznej lub też obsługiwać funkcję antyzamarzania. Większość sprzedawanych obecnie modeli ogrzewaczy wyposażonych jest dodatkowo w tzw. ogranicznik temperatury, który zapobiega przegotowaniu się wody w bojlerze.

Koniecznie sprawdź kategorie po lewej, znajdziesz tam duży wybór bojlerów w bardzo atrakcyjnych cenach, które możesz wygodnie zakupić przez internet.

Dodatkowym zabezpieczeniem od działania czynników zewnetrznych a równocześnie bardzo dobrą izolacją termiczną są powszechnie stosowane obudowy do bojlerów wykonane ztzw. pianki poliuretanowej. Piankę poliuretanową stanowi jednolita i bezstykowa masa o bardzo dobrych właściwościach pianka poliuretanowatermo i wodno izolacyjnych. W przypadku bojlerów dodatkowym atutem w/w materiału jest zabezpieczenie konstrukcji metalowej ogrzewacza przed korozją i wytrzymałość wysokotempreaturowa nawet do 100 °C. Przeważająca większość podgrzewaczy elektrycznych wyposażona jest w termometry, które można podzielić na dwie następujące grupy: termometry elektroniczne i termometry bimetaliczne. Praca termometrów elektronicznych oparta jest o sterownik elektroniczny, który dokonuje bardzo dokładnych pomiarów temperatury wewnątrz bojlera. W termometrze bimetalicznym pomiar temperatury odbywa się przy pomocy specjalnego układu bimetalicznego, który znajduje się wewnątrz czujnika termometrycznego. Element bimetaliczny wewnątrz takiego układu stanowią dwa połączone na stałe paski metalu, gdzie każdy z pasków posiada inny współczynnik rozszerzalności cieplnej. Każda, nawet najmniejsza zmiana temperatury wewnątrz komory podgrzewacza elektrycznego powoduje obracanie osi wskaźnika przez bimetal. Taki obrót rejestrowany jest przez oś a następnie odzwierciedlany wahaniami na wskazówce tarczy.

Każdy bojler wykonany jest z metalu bądź też jego stopu. Metal pod wpływem wody naturalnie ulega korozji. W celu uodpornienia powierzchni podgrzewacza ciepła od korozji stosuje się tzw. anody magnezowe, które w sczególności stosowane są w bojlerach z emaliowanymi zbiornikami. Podstawowa zasada funkcjonowania anody magnezowej polega na tym, że to ona (w odróżnieniu od wszystkich pozostałych metalowych elementów zbiornika) ulegnie wpierw korozji, zanim rdza "dobierze" się do samego bojlera. Istotnym jest zatem, aby dokonywać okresowego przeglądu bojlera w celu sprawdzenia czy anoda magnezowa uległa częściowemu lub też całkowitemu zużyciu. Większość producentów bojlerów zaleca aby pierwszy i każdy kolejny przegląd odbywały się nie później niż rok po pierwszym zainstalowaniu podgrzewacza a następnie od roku do półtora od każdego poprzedniego przeglądu.

Przez wzgląd na uwagę, że w każdym bojlerze wpływ zmian temperaturowych wody powoduje skoki ciśnienia, nieodzownym elementem każdego podgrzewacza ciepła powinien być zawór bezpieczeństwa. Jego zadanie polega na otwieraniu się i wypuszczaniu ciepłej lub też gorącej wody gdy ciśnienie w zbiorniku bojlera przekroczy dopuszczalne 0,6 MPa. Brak zaworu bezpieczeństwa w instalacji grzewczej przy podgrzewaczu ciepłej wody użytkowej może doprowadzić do poważnego uszkodzenia bojlera, a nawet do jego rozsadzenia.